At a recent party, it cost $9.50 for refreshments for 10 guests. At this rate, how much would it cost to have refreshments for 84 guests

Respuesta :

First, let's find the unit rate:

9.50 / 10 = 0.95

Now we multiply the unit rate by 84

0.95 * 84 = 79.80

It would cost $79.80