four students spent $12 on school lunch.At this rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

Calculate the mean value spent by a single student by dividing the total ($12) for 4 students:

12/4=$3 per student

At the same rate, 10 students would spend 10 x $3 = $30 on the same school lunch