Lorykc
contestada

David bought 3.5 pounds of apples that sell for $1.28 per pound and 2.4 pounds of bananas that sell for $0.55 per pound. How much did David pay for his fruit per pound?

A. $0.31

B. $0.49

C. $0.98

D. $1.02

Respuesta :

3.5*1.28=4.48
2.4*0.55=1.32
4.48+1.32=5.8
5.8/5.9=0.98
the answer is C

Otras preguntas