Camille stopped at the grocery store to buy milk. While at the store, she spotted cans of soup on sale for $2.25 each. If the milk costs $3.50 and she can spend no more than $35, how many cans of soup can she buy?

I just need the equation.

Respuesta :

$2.25x+$3.50=$35

so, $35-$3.50=$31.50

Then you divide $31.50 by $2.25

That equals 14

So, x=14