the cost of a soft drink varies directly with the number of ounces you buy if 16 oz cost $1.20 how many ounces of the soft drink could you buy for $9.60

Respuesta :

Answer:

128 ounces

Step-by-step explanation:

9.60 divided by 1.20 = 8

8 x 16 = 128