WILL GIVE BRAINLYEST



The Problem:


Ms. Chen is planning to take her camp group on a field trip to Pottery Bayou where each person will create her own piece of art pottery. The regular cost is $32 per person. There is a group special that costs $20 per person with an additional $84 fee for a private room. Ms. Chen is trying to decide if she should use the regular price or the group special.


Write an equation to show the total cost of the regular price with x people (8 points)

Write an equation to show the total cost of the group special with x people (8 points)

Respuesta :

1) regular cost for one person is: 32 ×1 = $32

for X people it would be 32X as you should times by the number of people.

= 32x

2)1 person is (20×1) + 84

20 + 84 = $104

for X people it would be 20x + 84

= 20x + 84