Respuesta :

Answer:

$80

Step-by-step explanation:

2 adults at $20 each

4 children at $10 each

20(2)+10(4)=80

40+40=80

80=80

why multiple 2 by 20?

because there are 2 adults and it costs $20 per adult

why multiple 4 by 10?

because there are 4 children and it costs $10 per child

why add them together?

because they want admission for 2 adults and 4 children so adding them together will give the total price