Respuesta :

Rachel could get 8 ounce of cheese

Step-by-step explanation:

Step 1:

Let Rachel will pay $0.36 per ounce for cheese.

In option A, for 8 oz of cheese, it is $ 2.88.

Step 2:

Here, for 8 oz of cheese

2.88/8 = 0.36 .