contestada

A retailer grocer bought a case of 12 packages of coffee for $52.32. How much did the retailer pay for each package of coffee?

Respuesta :

Answer:

$4.36

Step-by-step explanation:

$52.32/12 cases = $4.36 per 1 case, meaning each case of coffee costs $4.36.

Answer:

$ 4.36

Step-by-step explanation:

U have to just divide 12 by 52.32 and that will give us the unit price or price of each package of coffee