To go to the school footsall game, a student would pay $2.00 for each drink purchases,
Weite an expression for the cost of d drinks
Plz help me

Respuesta :

Answer: 2d

Step-by-step explanation:

You multiply the cost by the amount d, to find the total cost. Since it wants an expression, there is no equal sign.