To make their vacation more affordable, four friends decide to share the cost of a vacation rental. If each person paid $250, how much was the vacation rental? Hint: Write your equation with each side being PER person.
a) Let x = the total cost of the vacation rental. Write the equation you would use to solve this problem.
______________________________________________________________
b) Solve equation:
____________________________________________

Respuesta :

Answer:

A)250x4=X

Step-by-step explanation:

B) 250x4=X

   250x4=1000

   1000=X

Otras preguntas