A nursery owner buys 7 panes of glass to fix some damage to greenhouse. The 7 panes cost ​$20.65. ​Unfortunately, breaks 3 more panes while repairing the damage. What is the cost of another panes of​ glass?

Respuesta :

Answer:

efskDJvhxdkvs

Step-by-step explanation:

Cost of 1 pane = $20.65 divided by7 = $3.09
Cost of 3 panes= 3.09 multiplied by 3 = $9.27