a 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions. Pounds 5 15 Cost ($) 0.70 3.50 7 Apples cost $ per pound.

Respuesta :

it costs 0.70 per one pound

Answer:

0.70

Step-by-step explanation:

because 0.70x5=3.50