Respuesta :

Diosan

Answer:

4pounds for $12

Step-by-step explanation:

We know 2 pounds of candy cost $6, think of it as a fraction 2/6. We want to know how many pounds we can get for $12; so take the fraction and multiply both sides by two to find out the answer.

2*2/6*2=4/12

Meaning we can get 4pounds of the candy for $12.