Respuesta :

Answer:

14 burgers cost 140.

Step-by-step explanation:

since 4 burgers cost 40 dollar you can assume each burger costs 10 but since he needs 14 you multiply 14 burgers times 10(the cost) and you get 140

The 14 burgers will cost 140 dollars