Respuesta :

Answer: $24.19

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Mai bought gas for her car which cost $2.95 per gallon and that she bought 8.2 gallons.

The total cost for Mai's gas will be:

= $2.95 × 8.2

= $24.19