Respuesta :

first, find the price per cake
30/10 = 3

now just multiply!
3(25) = 75

the answer is $75

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

first find the unit price

30/10= $3 per cake

since you want to know how much it would cost for 25 cakes... multiple teh number of cakes by the price of each cake...

25*3= $75