Here is the solution of the given problem above: Let s= staples c = chalk
c + 2s = 10 3c + 2s = 18
-c-2s = -10 3c + 2s = 18
2c = 8
c = 4 s = 3 Therefore, the price per chalk box is $4 and per stapler is $3. So the total cost of the chalk and stapler would be $7. Hope this is the answer that you are looking for. Thanks for posting it here in brainly.