skipdrip78
skipdrip78 skipdrip78
  • 30-01-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 pounds of apples for $7. Another store sells 3 pounds of apples
for $5.40. Which is the better buy?

Respuesta :

faithallen95
faithallen95 faithallen95
  • 30-01-2021

Answer:

Store A you get more apples for a cheaper price

Step-by-step explanation:

Store A:

7/4 = $1.75 per pound

Store B:

5.40/3= $1.80 per pound

Answer Link
erickfs
erickfs erickfs
  • 30-01-2021
Store A comes out to $1.75/lbs while store B is $1.80/lb, go with the first one
Answer Link

Otras preguntas

Easy math PLEASE help show work find the volume of the cone
In my bondage and my freedom, Federick Douglas wrote to convince readers of which idea A) slavery goals against human nature B)Slavery and education can coex
unit rate to find unknown value of 40/8=9/0
Solve the system of equations by substitution. What is the solution for x? 2x + y = 1 4x + 2y = −1
Solve the equation .then check your solution H+1.5=8.4 A)6.9 B)12.6 C)9.9 D)-6.9
What is the net gain of ATP during glycolysis
14.Suppose you are driving to your vacation destination. You are driving at an average rate of 60 mph. You must drive a total of 235 miles. If you have already
Find the midsegment of triangle ABC so that it is parallel to side BC and label it as segment EG on the graph coordinate of E: _ Coordinate of G: _
Which of the following fraction is also a repeating decimal? A. 7/14 B. 3/12 C. 10/16 D. 5/15
Please simplify I need this quick