A ruler costs pence.
A pen costs 10 pence more than the ruler.
Write an expression, in terms of , for the total
cost of 3 pens and 2 rulers.

Respuesta :

Answer:

2x+3(10+x)

Step-by-step explanation:

I'm not sure but I think this might be the answer