Mason wants to buy 3 cans of cat
food for his cats. The store sells 8
cans for $11.44. What is the cost
of 3 cans of cat food?

Respuesta :

Answer:

$4.29

Explanation:

$11.44 / 8 = $1.43

$1.43 x 3 = $4.29