Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.

1 pound = 16 ounces

Respuesta :

Answer:

Kayla compró tres libras de fresas por $ 14,40, cuál es el precio en dólares por onza de fresas.

1 libra = 16 onzas

Step-by-step explanation: