The cost of producing x units of a product is $1.25 per unit plus $1,000 in flat production costs. If you spend $3,000 on production costs, how many units were produced?

3,000=1.25x+1,000

Respuesta :

Answer:

1600

Step-by-step explanation:

1.25x + 1000 = 3000

Subtract 1000 from both sides

1.25x = 2000

Divide both sides by 1.25

x = 1600