Sharif went shopping for a Picnic. He bought 2 1/4 pounds of hamburger that cost $4.48 per pound, 1 3/4 pounds of tomatoes that cost $0.88 per pound, a head of lettuce that cost $1.24, and a package of hamburger buns that cost $3.56. How much did Sharif spend at the Grocery store?