ERIOD
DATE
NAME
4. Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.
a. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
b. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
c. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
d. 10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?

Respuesta :

4$ per egg
2.15 per pound
0.50

Answer:

A 3.00/12=.25 ea

B 7.50/3=2.50/1lb

C 2.00/4=.50ea

S 3.50/10=.35/ea

Here you go! Hope it helps.

Please consider brainly for my answer.

Thank you -= Miss Hawaii