A certain brand of coffee costs $5.99 for 12.4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. $ per ounce

Respuesta :

Answer:

  • $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the unit rate divide the cost by the number of ounces:

  • $5.99 / 12.4 = $0.48 (rounded)

Answer:

$0.48 per ounce

Step-by-step explanation: