8w2qrjswcb 8w2qrjswcb
  • 30-01-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store advertises 4 pounds of apples for $6.00.
What is the cost for 1 pound of apples?
1

A grocery store advertises 4 pounds of apples for 600 What is the cost for 1 pound of apples 1 class=

Respuesta :

bcha4445 bcha4445
  • 30-01-2022

1.50 dollars per pound.

Answer Link
abdullahghandour1 abdullahghandour1
  • 30-01-2022

Answer: 1.50$

Step-by-step explanation:

6 divided by 4

Answer Link

Otras preguntas

Help on geometry odds only
Water and nutrients from the roots reach different parts of the plant. Which property of water is involved here? Water dissolves many substances Water exhibits
An ______ is one of Earths major land ecosystems with its own characteristic animals, plants, soil, and climate
Enlightenment philosophers believed that governments should __________.
horce read 160 pages in 4 hours. how many pages can he read in 6hours
What is the answer to 7(x-1)<9x+1?
What makes the digestion of carbohydrates, which paused in the stomach, resume in the duodenum?
In "A Sound of Thunder", what does the change in the spelling of TIME SAFARI signify? A. That they have arrived in the wrong year B. That the machine has malfun
Which statement describes the life cycle of a grasshopper? A. begins with a seed or spore B. complete metamorphosis C. stages of adolescence before adulthood D.
The water table is the... A. Lower boundary of the zone of saturation. B. Upper boundary of the zone of saturation. C. Zone of aeration D. Aquifer