Yumi wants to make 12 cups of party mix using candies and nuts. Her budget requires the party mix to cost her $1. 29 per cup. The candies are $2. 49 per cup, and the nuts are $0. 69 per cup. How many cups of candies and how many cups of nuts should she use?