Madison bought b pounds of bananas and p pounds of pears and spent a total of $10.38. The price of bananas is $0.60 per pound. The price of pears is $1.74 per pound.
Create an equation that models the total amount of money that madison spend on fruit

Respuesta :

Answer:

10.38 = 0.60b + 1.74p

Step-by-step explanation: