The cost of pencils varies directly with the number of pencils bought. if it costs you $1.02 to buy 6 pencils, how many pencils could you buy for $1.87 ?

Respuesta :

To be able to determine how many pencils could you buy for $1.87, let's first determine how much each pencil cost.

a.) Buying 6 pencils cost $1.02.

Each pencil therefore costs:

[tex]\text{ Cost of each pencil = }\frac{Total\text{ Price}}{\text{Number of Pencil bought}}[/tex][tex]\text{ = }\frac{\text{ \$1.02}}{6}[/tex][tex]\text{ Cost of each pencil = \$0.17}[/tex]

Let's now determine how many pencils could be bought at $1.87.

[tex]\text{ Number of Pencils = }\frac{\text{ \$1.87}}{\text{Cost of each pencil}}[/tex][tex]\text{ = }\frac{\text{ \$1.87}}{\text{ \$0.17}}[/tex][tex]\text{ Number of Pencils = 11 Pencils}[/tex]

Therefore, at $1.87, you could buy 11 pencils.