Respuesta :

Given that,

Buy 1 :

Specs: 8GB

Price: 138.54$

Price per GB = total price/GBs = 138.54/8 = 17.32 $ per GB

Buy 2:

Specs: 16GB

Price: 475$

Price per GB = total price/GBs = 475/16 = 29.69 $ per GB

So, buy 1 (8GB) is the best buy.