Respuesta :

10 slices costs $2.48

The unit rate will be the cost of 1 slice.

Therefore:

[tex]\begin{gathered} \text{Unit Rate}=\frac{\$2.48}{10\text{ Slices}} \\ =\$0.248\text{ per slice} \end{gathered}[/tex]

To the nearest cent, the unit rate will be:

$0.25 per slice.