Makayla wants to buy a carton of juice. She could buy a 48 ounce container for $2.88 or a 64 ounce container for $3.52.

Part A: What is the cost per ounce of the juice in the 48 ounce container?

Part B: What is the cost per ounce of the juice in the 64 ounce container?

Part C: Which container is the better buy? Justify you answer.

Show work.

Respuesta :

Part A: .06¢ 2.88÷48=.06

Part B: .05¢ 3.52÷64=.05

Part C: the 64 oz is a better buy because you pay less per oz for 16 more Oz's of juice.