ASAP PLZ

The gum you like to buy is on sale, it is reg. priced at $1.59

Write an equation that will help you determine how much you'll save if you buy the pack today.

S=sale price per pack
C=cost savings

Respuesta :

1.59-s=cost savings (i believe)

Answer:  1.59-s = c is correct

Step-by-step explanation:  just took test