Answer: The sales price for a product is $135.40.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Ratio of unit cost to sales price for a product is given by
1:4
So, let the unit price be x
Let the sales price be 4x.
Since unit cost = $33.85
So, it means x = 33.85
so, Sales price for a product would be
[tex]4x=4\times 33.85=\$135.40[/tex]
Hence, the sales price for a product is $135.40.