Respuesta :

Answer: $54.18

Step-by-step explanation:

First, I like to find how much it costs per kilogram.

So, I would make an equation: 24kg = $31

Then, (24kg = $31)/24

1 kg = $1.29

So, I would multiply 42 kg by $1.29 which is $54.18!