Respuesta :

Hi there! $8 per 4 bottles means price/# of bottles will give you the average price per bottle.

8/4=$2

Therefore it is $2 for 1 bottle.

Hope this helps!
It would be $2 because 2 times 4 would be 8. I hope this helps you! :-D