ANSWER MY QUESTION I WILL GIVE YOU A BRAINLIEST

Mickey used these calculations to find how much he would spend on 7 cartons of eggs, if 12 cartons of eggs cost $22.20. Describe his error.

12 cartons(÷22.20) $22.22(÷22.20)

Unit price = $0.54 $0.54(7) = $3.78

Respuesta :

You would do the opposite of what he stated. So you would do $22.20 divided by 12. Which would be $1.85. So a carton of eggs costs $1.85. You would then multiply $1.85 by 7 and get $12.95.
22.20/12=1.85
1.85•7=12.95