In France, grapes are 1.67 Euros per kilogram. What is the cost of grapes in dollars per pound, if the exchange rate is 1.33 dollars per Euro?

Respuesta :

(1.67€/1.00kg)•($1.33/1.00kg)•(2.20lb/1.00kg)=$4.88642/lb The final rounded answer should be $4.89 per pound